Korfantów – niezwykły pałac i jego dzieje

Województwo opolskie może się pochwalić cennymi zabytkami, przy czym szczególnie atrakcyjną kolekcję stanowią tutejsze zamki i pałace. Jedną z tych atrakcji, którym w czasie wycieczki po Opolszczyźnie warto się dokładniej przyjrzeć, jest pałac w Korfantowie. Co warto wiedzieć na temat tego zabytku?

Dlaczego turyści i historycy tak chętnie poświęcają swój czas tej budowli? Pałac w Korfantowie to zabytek o ciekawej przeszłości. Kiedy powstała ta rezydencja? O tym, że w istniejącej od XIV stulecia miejscowości powstał zamek, mówią dokumenty z XVII wieku. To dzięki nim wiemy, że pałac w Niemodlinie został wzniesiony w 1616 roku. W XVIII-XIX wieku przeprowadzono szereg prac, które przyczyniły się do zmiany wyglądu tej rezydencji.

Kolejne prace wykonano w latach 60-tych XX wieku, kiedy to opuszczony przez właścicieli pałac w Korfantowie powoli zaczął się przemieniać w ruinę. Dziś odnowiony i połączony z nowym kompleksem budynków pałac służy ludności jako Opolskie Centrum Rehabilitacji, a widokiem pięknej budowli i jej otoczeniem mogą się cieszyć nie tylko pacjenci, ale i zaglądający do Korfantowa turyści. Pałac w Korfantowie to ciekawy przykład późnorenesansowej rezydencji. Zabytek ten robi ogromne wrażenie, m. in. dzięki temu, że został wzniesiony na wzgórzu, w wyjątkowo pięknym otoczeniu. Sam pałac ma kształt wielkiej podkowy, a trzy pałacowe skrzydła otaczają spory dziedziniec.

Kamienne portale, dwuspadowe dachy – oto elementy, dzięki którym ta budowla wciąż może zachwycać goszczących w Korfantowie turystów. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę? Na szerokie schody, które wychodzą na dziedziniec, oraz na gzymsy, które są ciekawymi dekoracjami pałacowych fasad. Całość robi ogromne wrażenie, zatem warto w czasie wycieczki po terenie województwa opolskiego poświęcić nieco więcej czasu na lepsze poznanie tego miejsca i jego historii.