Polskie pałace. Balice

Zabytkowe dworki, zamki i pałace mają wiele uroku, a możliwość ich zwiedzania sprawia wielu miłośnikom sporo radości. Gdzie czekają na turystów wyjątkowe atrakcje? Ciekawą grupą takich zabytków mogą się pochwalić najbliższe okolice Krakowa – miasta, do którego ściągają wycieczki z całego świata.

Niestety, nie każdy wie, jakie atrakcje znajdują się w odległości zaledwie kilku kilometrów od tego miasta. Dobrym przykładem mogą się tu okazać Balice, kojarzone głównie z portem lotniczym. O tym, że na terenie tej miejscowości znajduje się również bardzo ciekawy pałac, wie już niewielu turystów. Czym może się pochwalić zabytkowa rezydencja w Balicach? Czy może się ona okazać ciekawym punktem w programie wycieczki po okolicy Krakowa? Pałac w Balicach to ciekawa budowla, która może się pochwalić i ciekawą historią, i piękną architekturą.

Wiadomo, że pałac w Balicach istniał już w XV wieku, choć jego obecna forma jest efektem wielkiej przebudowy, przeprowadzonej na przełomie XVIII i XIX stulecia. W tym czasie Balice należały do Urszuli Darowskiej. To dzięki niej tutejszy pałacyk stał się piękną rezydencją, utrzymaną w modnym wówczas stylu klasycystycznym. Kolejna przebudowa, przeprowadzona w latach 1887-1894, kiedy to pałac należał do Księcia Dominika Radziwiłła, nadała mu formę neobarokową.

Do dziś można tu jednak podziwiać wiele pamiątek, które przypominają o długiej historii tego pałacu. Jego wielkim walorem jest też piękny park krajobrazowy, który może się pochwalić m. in. ciekawymi gatunkami drzew. Jaką rolę rezydencja ta pełni obecnie? Współczesne Balice są ważnym miejscem dla miłośników nauki. Tutejszy pałac od 1950 roku jest główną siedzibą dyrekcji Instytutu Zootechniki. Dzięki temu zabytek jest utrzymany w dobrej formie, możliwe jest też jego zwiedzanie.