Zastosowanie zasad feng-shui w kuchni

Feng shui jest starożytną praktyką planowania, która ma na celu osiągniecie całkowitej harmonii z naturą. Uznaje się, że aranżacja wnętrza według tych zasad poprawi nasze samopoczucie i zapewni odpowiednią równowagę. Kuchnia w większości domów jest miejscem spotkań, które na co dzień tętni życiem, dlatego niezwykle istotna jest  właściwe zaprojektowanie i urządzenie.

Feng shui w kuchni

Kuchnia jest sercem mieszkania ? to tam zaczynamy dzień, jedząc rodzinne śniadanie lub wypijając w biegu kawę. Nie jest również tajemnicą, że najlepsze imprezy odbywają się właśnie w kuchni. Według starochińskiej metody feng shui nasze otoczenie w znacznym stopniu wpływa na nasze samopoczucie i kondycję. Podstawowym założeniem jest zatem równowaga, która gwarantuje nam osiągniecie całkowitej harmonii. Aranżacja mieszkania ma na to ogromny wpływ, bowiem uznaje się, że istnieje ścisły związek między tym co mamy w domu, a tym co dzieje się aktualnie w naszym życiu.

Pięć żywiołów

Jednym z najistotniejszych elementów feng shui jest cykl pięciu żywiołów: wody, ognia, metalu, drzewa oraz ziemi. Kuchnia jest miejscem, w którym te żywioły się krzyżują, dlatego należy je ze sobą w odpowiedni sposób połączyć. Nie jest to jednak takie proste, bowiem na małej przestrzeni nietrudno o ich zakłócenie. Dominującymi żywiołami są ogień i woda, które należy od siebie oddzielić. Kuchenka i piekarnik nie powinny zatem sąsiadować ze zlewozmywakiem czy zmywarką. Należy również odseparować od siebie żywioły wody, czyli zmywarkę i lodówkę. Przestrzeń często ogranicza nasze możliwości aranżacyjne i nie zawsze jesteśmy w stanie oddzielić sprzęty od siebie. W takim przypadku należy rozdzielić je elementem żywiołu drzewa – można wykorzystać do tego drewnianą deskę do krojenia lub powiesić między sprzętami drewnianą łyżkę. Jeżeli jesteśmy na etapie wyposażania kuchni, to już wtedy możemy kierować się zasadami feng-shui. Ogień jest symbolem bogactwa, który ma duży wpływ na stosunki międzyludzkie, dlatego do kuchni zaleca się kuchenki gazowej. Powinna ona być ustawiona w taki sposób, aby gotując można było zobaczyć drzwi. Z kuchni powinna zniknąć natomiast mikrofalówka. Niszczy ona energię chi, która zawarta jest w potrawach oraz pozbawia posiłki wartości odżywczych.